Ukrajina

Hl. město – Kyjev

Státní zřízení – republika

Přírodní podmínky – Střední a východní Ukrajina zaujímá jihozápadní část rozlehlé Východoevropské roviny. Povrch je tvořen především vysočinami a pahorkatinami či náhorními plošinami přerušovanými údolími řek, která jsou typická především pro přítoky Dněstru. Největšími pohořími jsou Karpaty na jihozápadě země (nejvyšším vrchem je Hoverla, 2061 m) a Krymské hory na jihu Krymského poloostrova. Nejvýznamnější řekou je Dněpr, který protíná Ukrajinu ze severu na jih a dělí ji na dvě části, „levobřežní“ a „pravobřežní“. Další velké řeky jsou Prut, Dněstr a Jižní Buh. Největší jezero je Dněsterský liman. Téměř celá Ukrajina náleží do mírného klimatického pásu, převládá kontinentální podnebí.

Rozloha – 603 700 km²

Počet obyvatel – cca 46 337 340

O obyvatelích – Tradičně byla Ukrajina výrazně venkovskou zemí; během 20. století počet však městského obyvatelstva výrazně vzrostl. Jsou zde: Ukrajinci (77,8%), Rusové (17,3%), Rumuni a Moldavané (0,9%), Bělorusové (0,6%), Krymští Tataři (0,5%) a ostatní. Úřední jazyk je zde ukrajinština a ruština (pouze v Krymu).

Náboženství – Za věřící se označuje okolo 60 % obyvatel Ukrajiny. Převládá zde pravoslavné a řeckokatolické křesťanství.

Hospodářství – Nerostné bohatství je pro Ukrajinu velmi důležité. Nejdůležitějším sektorem je těžba černého uhlí v oblasti Donbasu, který je zároveň hlavním průmyslovým regionem země: ročně se zde vytěží až 200 milionů tun uhlí a vyrobí se 50 milionů tun oceli. Mezi další nerostné suroviny Ukrajiny patří magnetické a uranové rudy, titan, chrom, nikl, bauxit, fosfáty, síra, rašelina, ropa, sůl, grafit a mangan.Významný je zejména strojírenský, chemický a potravinářský průmysl. Většina území Ukrajiny disponuje kvalitní a úrodnou černozemní půdou. Obděláváno je 57% půdy. Mezi hlavní zemědělské produkty patří: pšenice, ječmen, cukrová řepa, brambory, kukuřice, slunečnice, maso a mléčné výrobky. Chová se zde hlavně skot a prasata, důležitý je rovněž rybolov. V jižních oblastech je rozšířeno také vinařství. Karpaty jsou důležitou zásobárnou dřeva.

Cestovní ruch – Přestože Ukrajina téměř nefiguruje v katalozích západoevropských cestovních agentur, je hojně navštěvovanou zemí: ročně ji navštíví přes 16 miliónů osob, převážně občanů Ruské federace. Území Ukrajiny je navštěvováno velmi nerovnoměrně: nejoblíbenější je dlouhodobě Krym s letovisky jako Jalta, Sevastopol či Sudak. Další zavedenou oblastí jsou Karpaty. Mezi dalšími cíli je nutno jmenovat Kyjev a další města s historickými památkami: Lvov, Černovice, Kamenec Podolský, Oděsa, Poltava, Černihov a další.

Zajímavosti – k Ukrajině patří vodka (horilka), které v posledních letech částečně konkuruje pivo; oblíbeným nápojem je také kvas.