Švýcarsko
Hl. město – Bern
Státní zřízení – federativní republika
Přírodní podmínky – Švýcarsko se rozkládá na území středních Alp. Hlavními krajinnými útvary jsou Jura, Středozemí a Alpy. Šedesát procent země zaujímají Alpy. Nejvyšším vrcholem je Dufourspitze (Monte Rosa) 4634 m. n. m. ve Walliských Alpách. Alpské podhůří na severozápadní straně Alp klesá postupně do oblasti Středozemí, kde se mezi Ženevským a Bodamským jezerem prostírají nejúrodnější části země. Na rozdíl od drsných horských výšin zde panuje poměrně mírné podnebí.
Rozloha – 41 285 km²
Počet obyvatel – cca 7 920 000
O obyvatelích – Cizinci tvoří 21% z obyvatel země. Jsou převážně ze zemí EU (Italové 4%), ale i jiných zemí (přistěhovalci z bývalé Jugoslávie kolem 5%, Turci 0,6%, Albánci 1,3%, Španělé 1,1% a jiní). Švýcarsko má tři oficiální jazyky: němčina, francouzština a italština, ale čtyři národní jazyky. Kromě těchto tří ještě rétoromanšinu.
Náboženství – Zastoupení příslušníků jednotlivých vyznání: římští katolíci (42,8%), švýcarská reformovaná církev (33%), bez vyznání (11,1%), muslimové (4,2%) a pravoslavní (1,8%)
Hospodářství – Síla a základ švýcarské ekonomiky je v malých a středních firmách, které vytvářejí přes 90 % jejího výkonu (HDP) a jsou integrované po celém světě. Průmysl – hodinářství, jemné stroje, přístroje, strojírenství, chemický, potravinářský, farmaceutický a lékařské přístroje. UBS (největší švýcarská a jedna z největších na světě).
Cestovní ruch – Turistika přispěla v 19. a 20. století k rozvoji těch nejchudších částí Švýcarska, Alp. Zpočátku záležitost nejbohatších se v druhé polovině 20. století stala záležitostí masovou. Nejnavštěvovanější přírodní místa jsou: Alpy a jezera. Mezi nejnavštěvovanější města patří: Ženeva, Bern, Curych, Basel a další.
Zajímavosti – Zajímavostí je, že na spolkové úrovni bylo volební a hlasovací právo pro švýcarské ženy ustaveno až v únoru roku 1971. (Předtím volili a hlasovali pouze muži starší 20 let, v 19. století ale jenom pokud byli schopni vojenské služby)