Španělsko

Hl. město – Madrid

Státní zřízení – Konstituční monarchie federativního typu

Přírodní podmínky – Vnitrozemí Španělska dominují vysoké náhorní plošiny jako Meseta León a La Mancha a pohoří Pyreneje, Sierra Nevada a Kantaberské pohoří. Z těchto pohoří vytékají řeky Tajo, Ebro, Duero, Guadiana a Guadalquivir. Údolní nivy jsou podél pobřeží, největší z nich leží u Guadalquivir v Andalusii, na východě jsou údolí řek Segura, Júcar a Turia. Z východu Španělsko omývá Středozemní moře, ve kterém se nacházejí Baleárské ostrovy; ze severu Biskajský záliv, ze západu Atlantský oceán, ve kterém se nacházejí Kanárské ostrovy. Nejvyšší horou je jedna z největších sopek světa Pico de Teide (3718 m) na ostrově Tenerife,. Na pevninském Španělsku náleží prvenství hoře Mulhacén (3478 m) u Granady, následuje Pico de Aneto (3404 m), nejvyšší vrcholek Pyrenejí.

Rozloha – 504 782 km²

Počet obyvatel – cca 46 063 510

O obyvatelích – Rozložení obyvatelstva je silně nerovnoměrné: zatímco pobřežní oblasti a ostrovy jsou velmi hustě zalidněné, centrální Španělsko je téměř pusté, trpící dlouhodobým stárnutím obyvatelstva a jeho odchodem zejména do Madridu, v jehož aglomeraci žije 14 % obyvatel země. Ve Španělsku žije početná kolonie Maročanů, Latinoameričanů, Afričanů černé pleti, Číňanů, Rumunů, a dalších přistěhovalců, včetně několika stovek Čechů. Nejvýznamnějším a zároveň úředním jazykem Španělska je španělština, označovaná zde jako kastilština. K dalším úředním jazykům náleží regionální jazyky katalánština, baskičtina, galicijština a aranéština.

Náboženství – je zde katolické

Hospodářství – Španělsko je vyspělý průmyslově-zemědělský stát. Převládá rostlinná výroba se zaměřením na pěstování obilnin (6,6 milionů ha v roce 1998), oliv a vinné révy, největší přínos však zaznamenává pěstování ovoce a zeleniny. Pokud jde o dobytkářství, významná je produkce vepřového masa, mléka, hovězího masa a drůbeže. V průmyslu mají největší význam malé a střední podniky (kromě energetiky), které vykazují v posledních letech nejvyšší nárůst počtu pracovních míst. K důležitým průmyslovým odvětvím patří průmysl automobilový, chemický, strojírenský a potravinářský.

Cestovní ruch – Cestovní ruch je ve Španělsku na vysoké úrovni a u pobřeží Středozemního moře je nejdůležitějším odvětvím. Více než 50 miliónů návštěvníků ročně dává zaměstnání velké části obyvatel. Hlavním cílem turistů je především východní středomořské pobřeží, horská turistika nachází své cíle v Pyrenejích. ¨Nejvíce navštěvovaná místa jsou Madrid a Barcelona.

Zajímavosti – Tradiční španělská kultura je pevně zakořeněna v katolictví, jehož mocný vliv na tvorbu tradice dokazují například procesí o velikonočním týdnu „Semana Santa“. Vlivy cikánské kultury se odrážejí v tanci a hudbě flamenca, maurské dědictví se projevuje nejvíce v architektuře. Španělsko proslavili světově věhlasní umělci – El Greco, Goya, Picasso, Dalí, Gaudí či Miró.