Slovinsko

Hl. město – Lublaň (Ljubljana)

Státní zřízení – republika

Přírodní podmínky – Slovinsko je přímořský stát na pomezí Balkánu a střední Evropy. Zde se setkávají čtyři hlavní evropské geografické regiony: Alpy, Dinárské hory, Panonská pánev a Středomoří. Severní část země zasahuje do jižní části Alp, východní oblast Prekmurje do Panonské pánve a jihozápadní pobřežní část zahrnuje i část Istrie. Nejvyšší hora je Triglav 2864 km. Nejdelší řeka je Sáva. Podnebí Slovinska je středozemní na pobřeží, alpské v severních pohořích a kontinentální na východě.

Rozloha – 20 253 km²

Počet obyvatel – cca 2 019 390

O obyvatelích – žije zde 83,06 % Slovinců. Dále jsou zde pak Srbové, Chorvati a Bosňáci. Slovinci patřili k třetímu nejpočetnějšímu národu Jugoslávie a víceméně osidlovali území Slovinska souvisle. Přesto během sedmdesáti let existence jihoslovanského státu došlo k jisté změně etnické struktury Slovinska. Přicházeli hlavně příslušníci dalších národů Jugoslávie, ubylo naopak Rakušanů a Italů.

Náboženství – Převládají zde katolíci (57,8% obyvatel). Dále jsou zde: ateisté, muslimové a ortodoxní křesťané

Hospodářství – Zemědělství je zaměřením srovnatelné s rakouským. Pěstují se zejména obilniny, také brambory a zelenina, tradicí vyniká vinařství a sadařství, nověji se rozší­řily chmelnice. V živočišné výrobě, která převažuje, se chová hlavně hovězí dobytek a prasata. Z Lipice pochází chov ušlechtilých jezdeckých koní (lipicáni). Nerostné zdroje země jsou značně omezené a dosti vyčerpané (ropa, lignit, uran, odsolováním se získává sůl). Evropský význam má jen těžba olovnato-zinkových rud. Průmysl je na velice vysoké úrovni. Zahrnuje zejména, elektrotechniku, výrobu sportovního zboží (lyže Elan), chemické, textilní a potravinářské obory a metalurgii (hutnictví oceli, olova, zinku - Celje). Významná je i těžba a zpracování dřeva a také potravinářství.

Cestovní ruch – Mezi turisticky zajímavá místa patří hlavně hlavní město Lublaň, které bylo založeno v římských dobách. K turistickým atrakcím patří dále například známé jeskyně v Postojna s mnoha stalaktity a stalagmity. Nápisy v jeskyních svědčí o tom, že sem první „turisté“ přišli už v roce 1213.

Zajímavosti – V roce 1991 Slovinci mobilizovali armádu a vyhlásili nezávislost na Jugoslávii. Tradiční slovinský koláč plněný ořechy se jmenuje potica.