Slovensko

Hl. město – Bratislava

Státní zřízení – republika

Přírodní podmínky – Na jihu je nížinná krajina přechází v pahorkatinu a vrchovinu a na severním okraji pak až ve velehory s četnými dolinami. Většina území Slovenska je však mírně zvlněná až kopcovitá (například východ země). Nejvyšší hora je Gerlachovský štít (2655 m. n. m.), Nejvyšší „turistická“ hora je Lomnický štít. Řeky na Slovensku většinou pramení a jsou málo vodnaté. Všechny řeky jsou nejvodnatější na jaře, při tání sněhu. Jedinou výjimkou je Dunaj, která je nejvodnatější v létě, když taje led v Alpách. Vodstvo Slovenska se dělí na dvě úmoří - Baltského (4 % území) a Černého moře (96 % území). K úmoří Baltského moře patří povodí řeky Poprad a Dunajec. Naopak k úmoří Černého moře patří povodí řek Morava, Dunaj a Tisa. Nejvíc přehrad je na řece Váh. Zvláště diskutovanou nádrží je Gabčíkovo.

Rozloha – 49 035 km²

Počet obyvatel – cca 5 396 170

O obyvatelích – Obyvatelé jsou většinou Slováci (85,8 %), ale na území Slovenska žijí i Maďaři (9,7 %), Romové (1,7 %), menšími menšinami jsou Češi, Rusíni, Ukrajinci, Němci a Poláci. Úřední jazyk je slovenština. Jazyky menšin mohou být používány ve styku s úřady v obcích, kde podíl menšinového obyvatelstva převyšuje 20 %.

Náboženství – Jsou zde: římští katolíci (70 %), bez vyznání (11,9 %), evangelíci (6,9 %), řečtí katolíci (4,1 %), reformovaní (2,0 %), pravoslavní (0,9 %)

Hospodářství – Slovensko má rozvinuté zemědělství. Pěstuje se zde hlavně obilí, ale také víno. V Tatrách a jiných vyšších polohách je rozvinutý chov domácí zvěře - ovcí a dobytka. Ze zeleniny je často vidět paprika v jižních oblastech, nebo brambory na severu. Slovenskou ekonomiku táhne v poslední době hlavně automobilový průmysl. Na Slovensku se vyrábí například automobily Volkswagen, Peugeot, Citroën a Kia. Dalším důležitým průmyslovým odvětvím je elektrotechnický průmysl. Nedaleko města Nitra se nachází továrna japonské firmy Sony. Dále pak má svou fabriku na území Slovenska i korejská firma Samsung.

Cestovní ruch – Příjmy Slovenské republiky z aktivního cestovního ruchu sice rostou, ale zároveň stále klesá procentuální podíl turistů. Slovensko nadále zaostává v rozvoji cestovního ruchu za sousedními zeměmi. Ekonomické aktivity cestovního ruchu se podílejí přibližně šesty procenty na hrubém domácím produktu Slovenska, což je na úrovni světového průměru.

Zajímavosti – 1. ledna 1993 rozdělením Československa, hymna: Nad Tatrou sa blýska, Slovenští vědci jsou v Evropě velice uznávanými.