Portugalsko

Hl. město – Lisabon

Státní zřízení – republika

Přírodní podmínky – Severní, střední a východní Portugalsko pokrývají horská pásma. Nejvyšší hora je Ponta do Pico (2 351 m n. m.). Západní a jižní část tvoří nížiny se strmým skalnatým pobřežím. Souostroví Madeira a Azorské ostrovy, které leží v takzvané riftové zóně na styku dvou litosférických desek, jsou sopečného původu a je zde také větší riziko zemětřesení. Podobnou seizmicky aktivní oblastí je i Lisabonský záliv. Nejvýznamnějšími řekami jsou Tejo, Douro a Guadiana, na nichž je vybudováno velké množství kaskádových přehrad. Podnebí je na severu a západě mírné oceánské, na jihu subtropické středomořské.

Rozloha – 92 391 km²

Počet obyvatel – cca 10 848 692

O obyvatelích – v minulosti se řada Portugalců vystěhovala do jiných evropských zemí s vyšší životní úrovní. Dnes se Portugalsko naopak pozvolna stává jednou z cílových zemí přistěhovalců. Přestože se uvádí, že je země homogenní a 99% tvoří Portugalci, žije v zemi asi 700 000 přistěhovalců zejména z Afrických zemích. Velké potíže činila hlavně v minulosti negramotnost, která se i dnes pohybuje kolem 5 %, což je jedno z nejvyšších čísel v EU.

Náboženství – 93% obyvatel je římskokatolického vyznání, asi 3% jsou evangelíci

Hospodářství – Portugalsko je zemědělský a také průmyslový stát se zásobami nerostných surovin. Hlavní průmyslová odvětví jsou hutnictví, těžební, textilní, obuvnický, strojírenský, chemický a potravinářský průmysl. Nejdůležitější průmyslová střediska jsou Lisabon a Porto. Důležitým producentem elektrické energie jsou vodní elektrárny. Těží se wolfram, cín, uran, černé uhlí, měď, stříbro, kaolin, sůl a mramor. Země je závislá na dovozu ropy a zemního plynu. V zemědělství převažuje rostlinná produkce. Významná je těžba dřeva a korku. Portugalsko je největším producentem korku na světě (180 000 tun). Pěstuje se zde pšenice, kukuřice, rýže, oves, brambory, cukrová řepa, olivy, ovoce a zelenina. Chovají se zde skot, prasata, ovce, kozy, drůbež, oslové a mulové. Významná je i produkce rybích výrobků (například rybí konzervy a rybí moučka).

Cestovní ruch – Příjmy jsou hlavně z cestovního ruchu. Nejatraktivnější turistická střediska jsou Lisabon, Porto, Coimbra, pobřeží Algarve, ostrovy Madeira a Azory. Portugalsko navštíví ročně cca 20 milionů turistů.

Zajímavosti – Název země vzešel z římského označení Portus Cale. Cale bylo označení původní osady v ústí řeky Douro. Z názvu Portugalsko bylo jeho zkrácením odvozeno jméno města nacházejícího se na místě původní osady Cale, tedy Porta.