Norsko

Hl. město – Oslo

Státní zřízení – konstituční a dědičná monarchie

Přírodní podmínky – Norsko se rozkládá v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na mnoha ostrůvcích v Severním moři, Norském moři, Barentsově moři a Severním ledovém oceánu. Pobřeží je členité, příkré a fjordové s mnoha drobnými ostrovy a zálivy. Celým Norskem se od jihu táhne Skandinávské pohoří s recentním zaledněním. Nejvyšší horou je Galdhøpiggen (2469 m. n. m.). Ve Skandinávském pohoří se nachází největší pevninský evropský ledovec Jostedalsbreen. Podnebí Norska je ovlivněno oceánem, zejména systémem Golfského proudu. V Norsku jsou četná jezera a silně podmáčené oblasti. Jezero Hornindalsvatnet je nejhlubší norské a evropské jezero, jeho hloubka dosahuje 514 metrů.

Rozloha – 385 199 km²

Počet obyvatel – cca 4 787 000

O obyvatelích – V tomto státě s nádhernou, ale drsnou krajinou žije poměrně nízký počet obyvatel. Norů je zde 95,8%, jiných Skandinávců 1%, Britů 0,4%, Pákistánců 0,3% a Američanů 0,3%. Mluví se zde norštinou a sámštinou.

Náboženství – je zde luteránské (87,9%)

Hospodářství – Norsko je rozvinutý průmyslový stát s výraznou odvětvovou specializací. Významnou roli hraje rybolov, těžba dřeva, těžba ropy a zemního plynu, a dalších nerostných surovin. Především kvůli případnému omezení těžby ropy a rybolovu Norsko opakovaně odmítlo vstup do EU. Norsko je velkým výrobcem poměrně čisté elektrické energie, která se z více než 99% vyrábí v hydroelektrárnách.

Cestovní ruch – Největší turistický ruch je nejspíše ve hlavním městě. V Oslu je hodně pozoruhodných památek (např. Královský palác, Akershus a Norsk Folkemuseum).  Turistický by měl být velký i na pobřežích, kde se chytají ryby.

Zajímavosti – Prvními obyvateli Norska byli Vikingové, kteří zde žili již od konce doby železné.