Makedonie

Hl. město – Skopje

Státní zřízení – republika

Přírodní podmínky – Makedonie disponuje převážně hornatým povrchem. Nachází se zde řada mezihorských pánví a kotlin. Nejvyšší hory se jmenují Šar planina (2 760 m n. m.). Nachází se zde i několik velkých jezer, které zaplňují vysokohorské kotliny. Nejznámější z nich je Ohridské jezero. Hlavní řeka Vardar teče na jih do Řecka do Egejského moře. Podnebí je mírné s kontinentálními rysy, v horách drsné a v údolí Vardaru má středomořský charakter.

Rozloha – 25 713 km2

Počet obyvatel – cca 2 066 718

O obyvatelích – Makedonie patří v Evropě mezi státy s nejvyšší porodností a přirozeným přírůstkem a i díky tomu je makedonská populace čtvrtou nejmladší v Evropě. Národnostně náleží k nejméně homogenním evropským státům. Jazyk je zde makedonština.

Náboženství – převládá zde pravoslaví a islám

Hospodářství – Makedonie patří mezi nejzaostalejší země v Evropě.    Dodnes má velké zastoupení zemědělský sektor - v malých podnicích se pěstuje pšenice, kukuřice, žito, tabák, rýže, ovoce a zelenina, mák a víno. I přes nespolehlivost údajů se odhaduje, že v zemědělství pracuje 19 %, v průmyslu 34 % a ve službách 47 % práce schopné populace. Těží se zde rudy zinku, chrómu a železa, také hnědé uhlí a azbest. Z průmyslu má význam chemie, textil a stavební hmoty. V potravinářství vyniká vinařství a výroba cigaret.

Cestovní ruch – Zatím velmi málo rozvinutý, přičemž zvláště přírodní potenciál je značný, chybí však základní infrastruktura. Minimální cestovní ruch komplikuje i existence vízové povinnosti pro občany západních států. Mezi centry turistiky patří zejména oblast Ochridského jezera s ortodoxními kláštery v okolí, národní park u Prespanského jezera a orientálně působící Staré město ve Skopji.

Zajímavosti – Vznik 8. září po oddělení od Jugoslávie