Francie

 

Hl. město – Paříž

Státní zřízení – poloprezidentská republika

Přírodní podmínky – Na severu a západě je krajina rovinatá s mírným vlněním, na zbytku území převážně pahorkatá a hornatá. Ve francouzských Alpách se nachází hora Evropy Mont Blanc (4 810 m). Další hornaté kraje země zahrnují Pyreneje, Centrální masív, Jura, Vosges, Armorský masív a Ardenny. Největšími francouzskými řekami jsou Loire, Rhône, Garonne, Seina a část toku Rýnu.

Rozloha – 547 030 km²

Počet obyvatel – cca 60 180 529

O obyvatelích – Už od pravěku byla Francie křižovatkou obchodu, migrace obyvatelstva a invazí. Původně zde byly čtyři kmeny : Keltové, Aqkvitánci, Latinici a Germáni. Tyto kmeny se mezi sebou po staletí mísily a výsledkem je dnešní populace. Kromě dávných dob zde byla ještě jedna vlna migrace v 19. století a to hlavně lidí těchto národností: Belgičané, Italové, Španělé, Portugalci, Poláci, Arméni, Židé, Arabové, Berbeři, Černoši z Afriky a Číňané. Je odhadováno, že 40% francouzské populace má předka, který pochází z nějaké migrační vlny, což dělá z Francie etnicky nejrůznorodější zemi v Evropě (úroveň je srovnatelná např. s USA či Kanadou). Oficiálním jazykem Francie je francouzština. Za ní následují němčina a arabština.

Náboženství – Vláda samotná neudržuje statistiky o víře svých občanů. Statistiky CIA World Factbook, které pochází z neznámého zdroje, ukazují následující čísla: Římskokatolické křesťanství cca 85%, Islám 7,5%, Protestantství 2%, Židovské náboženství 1%. Avšak podle průzkumu z roku 2003 považuje 41 % lidí existenci boha za vyloučenou, 33 % se považuje spíše za ateisty a 51 % lidí o sobě řeklo, že jsou křesťané.

Hospodářství – Zemědělství - Francie disponuje největší rozlohou zemědělské a orné půdy v Evropě, přední místo zaujímá í v přepočtu na obyvatele. V rostlinné výrobě dominuje pěstování pšenice (významná je i produkce ječmene a kukuřice) a cukrové řepy. Dále se pěstují brambory, slunečnice, olivy, chmel, tabák, a dokonce i rýže. Významná je produkce rozmanité zeleniny a ovoce. Normandie a Bretaň jsou proslulé pěstováním jablek, výrobou moštů a jablečné pálenky. Akvitánie na jihozápadě je rovněž známá svými švestkami. Broskve a meruňky se pěstují v teplém údolí Rhóny. Francie je po Itálii druhým největším pěstitelem vinné révy. Vláda podporuje orientaci rolníků na chov dobytka a produkci masa, a tím i snížení přebytků obilovin a olejnin. Převládá chov skotu na maso i mléko, významný je i chov prasat.

                        Průmysl - Nerostné zdroje Francie jsou již omezené. Bohaté zásoby železné rudy a černého uhlí v Lotrinsku se pro levný dovoz využívají stále méně. Evropsky významné jsou zásoby bauxitu, potaše, kamenné soli a uranových rud. V menší míře se těží ropa a zemní plyn na jihozápadě v oblasti Landes a v Pařížské pánvi. Francie zaujímá v Evropě 2. místo v produkci automobilů a 3. ve výrobě oceli, je rovněž hlavním producentem civilních a vojenských letadel. Jejich vývoj je realizován v rámci společných evropských projektů, jako Airbus. Francie je také na čele evropského kosmického výzkumu. Velmi významná je výroba dalších dopravních prostředků (vysokorychlostní železniční soupravy), zbraní, umělých vláken, pneumatik a světově proslulé kosmetiky. Vysokou úroveň si udržuje textilní průmysl soustředěný na severu a v Paříži - centru světové módy a výroby oděvu. Velmi rozsáhlé, rozmanité a kvalitní je potravinářství. Hlavními pilíři francouzského exportu jsou průmyslové výrobky, zvláště dopravní prostředky. Následují chemikálie a zemědělské produkty (zrniny, maso, víno a sýry).

Cestovní ruch – Největší je v hlavním městě Paříži. Paříž oplývá množstvím památek z dob keltských až po současnost. Z historické Paříže však po rekonstrukcích v 18. a 19. století zbylo jen málo z původní tváře. V roce 1991 bylo nábřeží řeky Seiny od Louvru až k Eiffelově věži zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Hodně známá jsou taky města: Lille, Lyon, Marseille

Zajímavosti - Francie druhou nejvíce produktivní zemí v OECD (nepočítaje Norsko, kde jsou hodnoty zvýšeny uměle tržbami z ropy, a Lucembursko, kde jsou zvýšeny velkými offshorovými investicemi bank).