Finsko

Hl. město – Helsinky

Státní zřízení – republika

Přírodní podmínky – Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů, necelých 10 % jeho plochy pokrývají jezera. Přesněji je ve Finsku 187 888 jezer větších než 500 m² a 179 584 ostrovů, z nichž jen 80 897 leží v moři. Největší jezero je Saimaa, které je 4. největší v Evropě. Finská krajina je převážně rovinatá s nízkými kopci. Nejvyšším bodem je Haltitunturi s výškou 1328 m nad mořem. Kromě mnoha jezer krajině dominují rozsáhlé severské lesy, které zaujímají asi 76 % souše a stále se zvětšují. Podnebí jižního Finska je severské mírné. V severním Finsku, obzvláště v Laponsku převažuje subarktické podnebí charakteristické studenými, někdy krutými zimami a relativně teplými léty.

Rozloha – 338 145 km²

Počet obyvatel – cca 5 211 311

O obyvatelích – žijí zde hlavně Finové, Laponci, Švédové. Úřední jazyky jsou: finština, kterou mluví 92 % obyvatel, a švédština, kterou mluví 5,5 % obyvatel.

Náboženství – Většina Finů (84 %) se hlásí k Finské evangelické luteránské církvi, 1% potom k Finské pravoslavné církvi. 14 % obyvatel je pak bez vyznání.

Hospodářství – Mezi klíčové ekonomické sektory se řadí průmyslová výroba, hlavně zpracování dřeva a kovů, strojírenství a odvětví telekomunikací (Nokia) a elektroniky. Až na dřevo a několik nerostů závisí hospodářství Finska na dovozu surovin, energie a také některých součástí vyráběného zboží. Zemědělství je soběstačné v základních produktech, přestože ho omezuje podnebí. Značná část venkovského obyvatelstva pracuje v lesnictví, které patří mezi důležité exportní příjmové zdroje.

Cestovní ruch – Největší je ve hlavním městě Helsinkách. Nejznámější turistickou atrakcí a oblíbeným místem na procházky je bývalá námořní pevnost Suomenlinna, roku 1991 zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti – Finská kuchyně vyniká střídmostí a jednoduchostí. Hodně se konzumují ryby a mléčné výrobky. Za místní specialitu je považováno například sobí nebo losí maso.