Česká Republika

 

Hl. město – Praha

Státní zřízení – parlamentní demokracie

Přírodní podmínky - Z hlediska fyzicko-geografického leží Česko na rozhraní dvou horských soustav. Západní a střední část vyplňuje Česká vysočina, mající převážně ráz pahorkatin a středohor (Šumava, Krkonoše, Krušné hory, a další). Do východní části státu zasahují Západní Karpaty (Beskydy). Nejvyšší vrchol – Sněžka (1 602 m. n. m.) Českým územím prochází hlavní evropské rozvodí oddělující povodí Severního, Baltského a Černého moře. Hlavní říční osy jsou v Čechách Labe s Vltavou, na Moravě řeka Morava s Dyjí a ve Slezsku Odra s Opavou. Zachovalá příroda je chráněna v chráněných územích. Lesy, převážně jehličnaté, zaujímají 33 % celkové rozlohy země.

Klima se vyznačuje vzájemným pronikáním a míšením oceánských a kontinentálních vlivů.

Rozloha – 78 867 km²

Počet obyvatel – cca 10 467 542

O obyvatelích – V posledním sčítání lidu v roce 2001 se 90,4 % obyvatel Česka hlásilo k české národnosti, která je tak dominantní národností v Česku a zcela převažuje ve všech okresech Česka. Další národnostní menšinou v pořadí byli v roce 2001 Němci (0,4 %). Celkově žije v Česku asi 3,5 % cizinců, nejvíce přistěhovalců přichází z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu a Ruska.

Náboženství – většina populace (59 %) bez vyznání. Nejpočetnější církev je římskokatolická (26,8 %), následují Českobratrská církev evangelická (1,15 %) a Církev československá husitská (0,97 %). Počet vyznavačů judaismu či islámu je nepatrný.

Hospodářství – 1) Zemědělství - Zemědělská výroba téměř uspokojuje domácí poptávku. Pěstuje se hlavně obilí (pšenice, ječmen, kukuřice), brambory, cukrová řepa, zelenina, len a řepka. Svůj význam má i pěstování chmele, sadařství a vinohradnictví. Základem živočišné výroby je chov skotu, prasat a drůbeže, dále včelařství nebo chov sladkovodních ryb (zvl. kaprů).

2) Těžba – Ke klíčovým nerostným surovinám těženým v Česku patří černé a hnědé uhlí, dál kaolín nebo stavební hmoty a uran. V malém rozsahu se těží ropa a zemní plyn a další suroviny.

3) Průmysl – Základem energetiky jsou uhelné a jaderné elektrárny. Hlavními průmyslovými centry jsou Praha, Brněnsko, Ostravsko a Plzeňsko. Mezi důležitá odvětví průmyslu patří hutnictví, strojírenství, textilní průmysl, potravinářský průmysl, elektroprůmysl a výroba dopravních prostředků. Nejdynamičtěji se rozvíjejícím odvětvím je stavebnictví.

4) Služby – Prudce se rozvíjejí telekomunikace. Zahraniční obchod České republiky po mnoha letech pasivní bilance vykázal v roce 2005 přebytek. Tahounem vývozu je automobilový průmysl.

Cestovní ruch – Největší turistický ruch je v hlavním městě Praze. Hodně často jsou navštěvovány hrady, zámky, (např. Krumlov, Karlštejn, Hluboká, atd.).

Zajímavosti – Státní symboly České republiky jsou velký a malý státní znak, státní vlajka, standarta prezidenta, státní pečeť, státní barvy a Hymna: Kde domov můj;

Motto zní: Pravda vítězí