Černá hora

 

Hl. město – Podgorica

Státní zřízení – republika

Přírodní podmínky – Černá Hora je velmi hornatý stát, na celém území se vyskytují Dinárské hory. Nejvyšší vrcholky přesahují nadmořskou výšku 2500 m – nejvyšší vrchol je Zla Kolata. Nejhornatější je sever a západ. Nížiny se vyskytují pouze v okolí Skadarského jezera. Neteče zde žádná velká řeka. Dominantní postavení mezi jezery má Skadarské jezero. Černá Hora byla prohlášena „ekologickým státem“. Zřízeny zde byly čtyři národní parky: Lovćen (považovaný za prapůvodní Černou Horu), Biogradska Gora, Skadarské jezero a Durmitor.

Černá Hora leží v subtropickém podnebném pásu středomořského typu.

Rozloha – 13 812 km²

Počet obyvatel – cca 616 258

O obyvatelích – Černou Horu lze označit za stát relativně multikulturníJako úřední jazyk slouží srbochorvatština, zde tradičně označovaná za srbštinu. Černohorci tvoří pouze 43 % obyvatel země. Zbytek Srbové (32 %), Albánci (5 %), zbylých 20 % jsou jiné národnosti. Odhaduje se, že každý druhý Černohorec žije mimo Černou Horu.

Náboženství - 58 % obyvatel země jsou pravoslavného vyznání, římských katolíků je v zemi 18 %. Muslimů je 16 % . V zemi je velmi malý počet ateistů.

Hospodářství – Černá hora patří mezi nejchudší evropské země. Vyváží se hlavně: potraviny, tabák, hliník, ocel. Dováží se hlavně: Ropa a zemní plyn, pohonné hmoty, stroje a zařízení, textil, spotřební zboží.

Cestovní Ruch – V Černé Hoře velmi rychle kvete turistický ruch. Hlavní turistická letoviska se nacházejí u moře

Zajímavosti – Od osamostatnění Černé Hory od Srbska se postupně srbština ustavuje jako černohorština.