Albánie

 

hl. město – Tirana

státní zřízení – republika

přírodní podmínky – Značnou část vnitrozemí pokrývají horstva albánsko-řecké soustavy, zde se taky nachází největší hora Korab.Na severu se nacházejí     Dinárské hory. Na severu a východě leží hraniční jezera: Skadarské, Ohridské a Prespanské. Podnebí je středomořské. Na pobřeží panují suchá horká l    éta s průměrnou teplotou okolo 25 °C a mírné vlhké zimy s teplotou okolo 7 °C.

Rozloha – 28 748 km²

Počet obyvatel – cca 3 639 453

O obyvatelích – Většina obyvatelstva jsou Albánci, jsou zde ale taky Řekové, Makedonci a Rumuni. Skupiny albánského národa:

    Ghegové – žijí na severu země, do 20. století u nich přetrvávalo rodové zřízení a zvykové právo. Ghegské nářečí bylo dříve literárním jazykem.

    Toskové – žijí jižně od řeky Skhumbin, toskický dialekt byl v roce 1972 převzat jako základ spisovného jazyka.

    Úřední jazyk je Albánština, ale na hranicích s Řeckem se mluví i Řecky

Náboženství – hlavní náboženství Islám (50%), dále jsou: Albánské ortodoxní křesťanství (35%), Římskokatolické křesťanství (15%)

Hospodářství – Zemědělství – Pěstují se zde obiloviny, luskoviny, olejniny, brambory, cukrová řepa, zelenina, v příhodných podmínkách se vyskytuje vinná     réva nebo bavlna. Významné je pěstování tabáku, oliv a ovoce (jablka, hrušky, citrusové plody) při pobřeží. Vyrábí se zde med, mléko i nealkoholické a     alkoholické nápoje, olivový olej, ovocné, zeleninové a rybí konzervy, tabákové výrobky, vína, destiláty a cukry. Chovají se zde hlavně ovce a kozy, ale     také skot, prasata a nezastupitelnou roli má rybolov. Albánská zemědělská výroba pokrývá pouze 25 % poptávky domácího trhu. 75 % potravinářských a     zemědělských výrobků se musí dovážet ze zahraničí.

    Průmysl – Nejvýznamnější je průmysl: textilní, kožedělný, papírenský, těžební, chemický, umělých hmot a dále pak zpracování nerostných surovin. Těží     se zde: ropa, měď, nikl, chróm a dalších nerostných surovin. Jsou zde zásoby zemního plynu, uhlí, vápence, kaolínu, stavebních materiálů, říčního     štěrku, magnezitu, olivínu a dolomitu. Hospodářství je těžba přírodního asfaltu a potravinářský průmysl. Prosazuje se také výroba stavebních hmot a     dřevozpracující průmysl. Mezi průmyslová centra země patří:

    Tirana – strojírenský (traktory a stroje), textilní

    Drač – loděnice

    Elbasan – velký dřevozpracující kombinát

    Ekonomický podíl je: zemědělství 47%,

    průmysl 31%,

    služby 22%

Zajímavosti: Služby patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím albánským odvětvím. Podílí se 46 % na tvorbě HDP. Nejvýznamnějšími z nich jsou telekomunikace, turistika, bankovní a pojišťovací služby